Seniorzy doceniają bankowość elektroniczną

Osoby starsze zaczynają doceniać możliwości bankowości elektronicznej. Coraz więcej seniorów decyduje się na założenie kont osobistych obsługiwanych przez Internet.

Pokolenie, które w ogóle nie miało styczności z bankowością elektroniczną, powoli odchodzi. Obecnie coraz więcej starszych osób ma kontakt z komputerem i Internetem, więc wie, jak duże możliwości daje sieć i bankowość elektroniczna. Wielu seniorów woli jednak banki tradycyjne i konta tradycyjne, ponieważ nie mają w domu komputerów i Internetu, a także nie przekonuje ich tego rodzaju aktywność. Wolą wypłacać pieniądze i płacić rachunki w kasach bankowych, ponieważ uważają, że tak jest bezpieczniej. Można też wówczas porozmawiać z pracownikami bankowymi, a taki kontakt emerytom i rencistom jest bardzo potrzebny.

Osoby starsze, które mają dostęp do komputera i Internetu, na przykład dzięki swoim dzieciom czy wnukom, zaczynają się przekonywać do sieci, a nawet do bankowości elektronicznej. Wiele osób starszych jest schorowanych, trudno im chodzić do banku czy na pocztę, by opłacić rachunki. Mając konta internetowe, nie muszą wychodzić z domu, aby dokonać opłat. Przy otwarciu rachunków seniorzy mogą liczyć na promocje, nagrody rzeczowe, rabaty w aptekach, a także na ubezpieczenie assistance. Takie ubezpieczenie jest osobom starszym szczególnie potrzebne.

Bariera między młodym pokoleniem a starszymi osobami nadal jest bardzo duża. Na szczęście coraz więcej osób zaczyna pokonywać trudności w posługiwaniu się Internetem oraz nowymi technologiami. Dają się oni przekonać również do bankowości internetowej. Duże wyzwanie stoi też przed bankami, które powinny nie tylko zachęcać osoby starsze do zakładania kont elektronicznych, ale też je edukować. Seniorzy w świecie elektronicznych finansów powinni być obecni, a brak edukacji to mniejszy ich udział w bankowości elektronicznej. Niestety, nadal zbyt mało ukazuje się na ten temat publikacji oraz materiałów edukacyjnych w audycjach radiowych czy programach telewizyjnych.