Generalnie o Polakach mówi się, że nie potrafią oszczędzać, że nie liczą się z pieniądzem, że jeżeli nawet mają gotówkę to nie inwestują tylko wolą ją trzymać w domach na tak zwaną czarną godzinę. Coś w tym chyba jest, bowiem jak wyliczyli nasi finansiści, tylko jedna czwarta dorosłych Polaków na założone konta w bankach i nadal wolimy w naszych interesach płacić gotówką, a nie za pomocą przelewów czy też kart płatniczych. A mimo to, na kontach oraz w kieszeniach naszych rodaków jest już ponad 900 miliardów złotych, z czego tylko 400 miliardów złotych złożona jest na kontach bankowych. Pozostała kwota przechowywana jest w domach. Dlaczego? Może dlatego, że konta osobiste najczęściej są nieoprocentowane lub oprocentowane śladowo. Ale są też osoby, które mają założone konto oszczędnościowe, a takie konto jest już zupełnie przyzwoicie oprocentowane, chociaż ostatnio jakby zapomniane przez banki. Można też złożyć swoje pieniądze na lokatach bankowych, bowiem minął już chyba czas spadków oprocentowania depozytów, a wręcz przeciwnie oprocentowanie niektórych lokat powoli zaczyna windować się w górę.
– Najlepiej i najprościej założyć sobie konto oszczędnościowe w banku i składać na nim swoje oszczędności. Po co bowiem trzymać w domu pieniądze skoro mogą procentować na kontach. Natomiast jeżeli ktoś nie chce przetrzymywać gotówki na koncie moze założyć sobie lokatę. Przecież na lokacie bankowej nic się nie traci, a zawsze może zyskać. Wprawdzie oprocentowanie lokat nie jest już tak atrakcyjne jak jeszcze dwa czy trzy lata temu, ale nadal na depozytach bankowych można nieźle zarobić. Tym bardziej teraz kiedy niektóre banki juz podniosły oprocentowanie lokat bankowych. Ja właśnie tak zrobiłem i jestem zadowolony z tej decyzji – powiedział jeden z właścicieli takich depozytów.
Trzeba też powiedzieć, że przetrzymywanie gotówki w domu to dość niebezpieczny sposób i chyba mają rację doradcy finansowi, którzy są zdania, że lepiej powierzyć je bankowi. Problem tylko jakiemu banku i jakie konto oszczędnościowe wybrać? Chciałoby się powiedzieć najlepsze w najlepszym banku, tylko to nie takie proste. Na początek należałoby się zastanowić do jakich w ogóle celów konto ma nam służyć. Czy do bieżących opłat, przelewów i pobierania gotówki, czy też mamy zamiar składać na nim swoje oszczędności. Jeżeli to pierwsze to zakładamy najprostsze konto osobiste z możliwością uzyskania kredytu odnawialnego, otrzymaniem karty bankomatowej, ale jak już nadmieniliśmy, najczęściej takie konta są bardzo nisko oprocentowane lub ich oprocentowanie sięga zera. Banki nie stosują w tych przypadkach wysokich oprocentowań, bowiem zwykle ich właściciele nie posiadają większej gotówki i raczej korzystają z kredytów niż z własnych oszczędności. Dla tych, którzy zamierzają oszczędzać banki przygotowały konta oszczędnościowe.