Czy konto bez karty płatniczej to dobry pomysł?

Banki do każdego konta osobistego dołączają karty debetowe, ale konsumenci wcale nie muszą ich przyjmować. Nie ma takiego obowiązku. Czy konto bez karty płatniczej to dobry pomysł?

Konsument decydujący się na założenie konta osobistego nie powinien tego robić w pierwszym z brzegu banku, lecz dokładnie przeanalizować ofertę i dobrać konto do własnych potrzeb. Oczywiście, ważny jest koszt założenia i prowadzenia takiego konta oraz usług dodatkowych typu przelewy, zlecenia stałe czy inne opłaty i prowizje, które znajdują się w taryfikatorach bankowych. Do każdego rachunku bankowego banki dołączają karty debetowe, za pomocą których można płacić bezgotówkowo za wszelkiego rodzaju produkty oraz usługi. Można również wypłacać pieniądze z bankomatów. Wszystkich wymienionych operacji finansowych można dokonywać jedynie do środków, jakie znajdują się na koncie, albo do limitu debetowego, jeżeli taki istnieje. Istnieje bowiem możliwość uzyskanie limitu debetowego w banku.

Właściciele rachunków bankowych nie mają obowiązku przyjmowania proponowanych przez banki kart debetowych. Nie da się jednak ukryć, że karty płatnicze rozwiązują wiele problemów, tak w przypadku płatności, jak i wypłacania gotówki w bankomatach. Poza tym płatności gotówkowe są dość uciążliwe, a noszenie przy sobie pieniędzy nie jest zbyt bezpieczne. Klienci banków twierdzą, że karty płatnicze są bardzo dużym ułatwieniem w codziennym życiu, ale jednocześnie nadal większość operacji finansowych dokonywana jest za pomocą gotówki. Ta sytuacja jest nieco dziwna. Większość właścicieli rachunków bankowych ma w swoich portfelach karty płatnicze.

Szacuje się, że około 15 proc. właścicieli rachunków bankowych nie posiada kart płatniczych. Dlaczego tak się dzieje? Część z tych osób obawia się o bezpieczeństwo swoich pieniędzy. Słyszeli o włamaniach do kont bankowych przez tak zwanych skimmerów. Są też osoby starsze, które nigdy nie korzystały z elektronicznych urządzeń. Inni nie tylko nie mają kart płatniczych, ale nawet kont w bankach. Czasem klienci bankowi rezygnują z kart debetowych, ponieważ uważają, że opłaty za ich korzystanie są zbyt wysokie.

Nie ulega wątpliwości, że karty płatnicze są bardzo dużym udogodnieniem. Większość osób nie wyobraża sobie bez nich życia. Konsument posiadający kartę płatniczą nie musi stać w kolejkach do kas bankowych, aby wybrać pieniądze. Nie musi przy sobie nosić gotówki, by zapłacić w sklepie czy w zakładzie usługowym. Plastikowe pieniądze wypierają gotówkę, ale jeszcze jej całkowicie nie wyparły. Zapewne dużo czasu upłynie, zanim się to stanie.